Fotoklubi un apvienības Latvijā

Saldus fotokluba „ES DARU” pirmsākumi meklējami 2009. gadā, kad fotogrāfam Haraldam Fiļipovam un Gatim Jaunzemam radās ideja par PDF formāta žurnāla veidošanu, kurā būtu apkopoti Saldus iedzīvotāji, kuri dara. Pirmais žurnāls tika laists klajā virtuālajā vidē 2009. gada oktobrī, kurā tika apkopoti 21 autora darbi tādās kategorijās kā „es zīmēju”, „es bildēju”, „es rakstu” un „es taisu”.

Pieaugot interesentu skaitam un secinot to, ka Saldus iedzīvotāju interese un aizrautība par fotogrāfiju pieaug, tika „pasviesta” ideja šo neformālo grupu reģistrēt, un tā rezultātā 2010. gada 24. augustā tika dibināta biedrība (fotoklubs) ar nosaukumu „Saldus fotoklubs – ES DARU”. Par tās dibinātājiem var uzskatīt fotogrāfu Haraldu Fiļipovu, Agri Robu, Nauri Zeltiņu un Gati Vibrantu. Pateicoties Saldus bērnu un jaunatnes centra (BJC) atbalstam, „ES DARU” atrada telpas jaunatnes un atpūtas iniciatīvu centrā (JIC) „Šķūnis”.

ES DARU” viens no galvenajiem mērķiem – iemūžināt Saldus dabas un kultūrvides ainavas un atstāt tās pilsētas vēsturei kā šī brīža liecību.

Kuldīgas fotokluba „Divas upes” pirmsākumi meklējami dažus gadus atpakaļ, precīzāk, 2013. gada decembrī. Tā galvenais dibināšanas mērķis – apvienot gan pieredzes bagātus fotogrāfus, gan iesācējus, lai kopīgi darbotos fotomākslā.

Šobrīd fotoklubs apvieno vairāk nekā 30 aktīvus fotogrāfus no dažādām Latvijas vietām – Kuldīgas, Skrundas, Rudbāržiem, Saldus, Vārmes, Alsungas u.c. skaistiem novadiem, pilsētām.

No fotokluba dibināšanas dienas līdz pat 2015. gadam tā vadītāja bija Ieva Benefelde, bet no 2015. gada beigām līdz pat šodienai kluba vadītājs ir Artis Gustovskis.

Sadarbībā ar Viduskurzemes tūrisma apvienību Kuldīgas fotoklubs ir izdevis divas fotoalbumus – „Kuldīgas impresijas” un „Kuldīgas sajūtas”.

  1. gadā Kuldīgas fotoklubā tika izveidota jauniešu nodaļa, kas darbojas kā jauniešu fotoskola. Nodarbības šajā skolā vada Artis Gustovskis, kas ir „Divas upes” vadītājs.

Nevar nepieminēt fotoklubu „Rīga, kura pirmsākumi meklējami jau pagājušā gadsimta vidū. Pirmais Valdes priekšsēdētājs šajā klubā bija Vilnis Folkmanis. 1962. gadā notika pirmā fotoamatieru izstāde, un drīz vien fotoklubs kļuva par foto dzīves centru.

Ar laiku fotoklubs bija pazīstams ne tikai milzīgajā PSRS, bet arī gan citur pasaulē. G. Binde un L. Balodis bija pirmie fotogrāfi, kuri iznesa Latvijas vārdu pasaulē, iesūtot darbus starptautiskos foto salonos un saņemot medaļas.

Šobrīd uz fotoklubu labprāt dodas jauni un talantīgi fotogrāfi, tādā veidā nodrošinot arī paaudžu maiņu šajā klubā.

Fotokluba „Rīga” dalībniekus vieno interese un aizrautība par fotogrāfiju, kā arī pašizteikšanās iespēja.

Talsu fotokluba pirmsākumi meklējuma pagājušā gadsimta beigās, precīzāk, 1999. gadā. Savu darbību sācis kā neformāla Talsu rajona fotoamatieru apvienība, un tajā darbojās apmēram 10 biedri.

Šobrīd fotoklubs sadarbojas arī ar citu novadu (Saldus, Liepājas, Jūrmalas, Ogres u.c.) fotoklubiem. Tā vadītājs ir Uldis Balga. Uldis ir dzimis 1953. gadā. Viņš ir zināms ne tikai kā fotogrāfs, bet arī kā iespaidīgu un neatkārtojamu uguns skulptūru meistars.

Kā uzskata paši kluba dalībnieki, klubs ir kopā sanākšanas, darbošanās un patikšanas vieta, nevis vieta, kur pārlieku izrādīt savu profesionalitāti. Dalībnieki klubu uztver ļoti nopietni. Jaunajiem biedriem pat ir jāiztur sešus mēnešus ilgs pārbaudes laiks, taču tas nav nekas neiespējams.

Fotokluba galvenais mērķis – apvienot tos, kuriem patiešām interesē kluba darbība.

Ja arī tev interesē fotografēšana, tad varbūt ir vērts apdomāt un iesaistīties kādā no Latvijā pastāvošajiem fotoklubiem, kurā tu iegūsi ne tikai pieredzi fotografējot, bet arī iegūsi jaunus draugus.

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *